Svaki fudbalski entuzijasta je uvek, bar jednom u svom životu, maštao da postane trener, po mogućstvu svog omiljenog tima i da ga svojim superiornim intelektom i poznavanjem igre odvede do finala i pobede u prestižnim takmičenjima. Prethodne generacije su mogle samo o tome da maštaju, dok je našim dato da osete takvo jedno iskustvo kroz različite fudbalske simulacije, među kojima posebno mesto zauzima Football Manager, a koji pod tim imenom vlada od 2005. godine.
Svaka FM igra otvara prostor za nova istraživanja, nakon što se prethodni naslov temeljno prouči i doktorira. Izdanje za 2019. godinu donosi dobar i pregledan tutorijal koji na jednostavan način ukazuje šta, kako i gde, bez zalaženja duboko u materiju. Što se tiče novih mehanika, postoji dosta detaljnijih opcija u odnosu na prošlogodišnje izdanje, naročito po pitanju taktika, ali i trening centra koji vam daje veći opseg za razvoj igrača.
I dalje je prisutan dynamics sistem koji omogućava interakciju između trenera i tima. Preko njega može da se vidi kakvo je zadovoljstvo igrača trenutnim stanjem u klubu, kao i kakav je odnos trenera i igrača, odnosno kakvo je opšte zadovoljstvo. On daje jasan pregled kakvo je povezanost igrača na terenu, ali i van terena. Takođe pokazuje i kakav uticaj imaju pojedini fudbaleri na tim i koje sve grupacije u njemu postoje. Ukoliko niste igrali skorije naslove, ovaj sistem vam nije poznat, a videćete da se radi o jako korisnom alatu, veoma jednostavnom za korišćenjem.
Odnosi sa javnošću su jako bitna stavka u igri, a trener može da vrši interakciju sa novinarima putem konferencija za štampu ili davanjem pojedinačnih intervjua. Pored toga, za davanje intervjua može da se angažuje i pomoćnik trenera. Što se tiče informisanja, menadžer se prvenstveno obaveštava o najnovijim vestima putem inboksa, ali i preko društvenih mreža koje nisam imao potrebe da koristim.
Na početku angažmana trener se standardno opredeljuje za osnovne taktike koje će njegovi igrači uvežbavati. Njihovu korekciju može da vrši u toku sezone, pred sam meč, ali i tokom meča. Igra je po pitanju taktika znatno složenije u odnosu na prethodne delove, ali ta složenost ne znači da je igra izgubila na preglednosti, a za novajlije je sve jako lepo pojašnjeno.
Vizuelno igra se nije ni malo unapredila već dugi niz godina, a novo dizajnersko rešenje u vidu crveno/ljubičastog menija je odvratno. Pravljenje sopstvenog lika (menadžera) je smešno i nepotrebno za ovakvu vrstu igre jer se ne uklapa u sam koncept trenerskog simulatora. Od zvaničnih modova, pored klasične karijere o kojoj sam govorio, postoji i fantasy draft, kao i onlajn karijera. Prvi funkcioniše po principu regrutacije (draftovanja) fudbalera od kojih se kasnije sastavlja fiktivni tim. Biranje igrača može da se podesi na mnoštvo načina – od podešavanja raspoloživog budžeta, pa do ograničavanja baze dostupnih igrača na neku konkretnu zemlju. Kasnije kada se timovi sastave, treneri se međusobno nadmeću u formi lige ili kupa. Ideja za fantasy draft je vrlo zanimljiva, ali u stvarnosti veoma loše funkcioniše jer je vreme učitavanja dosta dugačko. Nažalost, onlajn karijeru još nisam imao prilike da isprobam, a mislim da je to jako zabavan segment svake FM igre.
Za sve ljubitelje fudbala koji vole da organizuju svoj tim i da ga taktički pripremaju za osvajanje liga i kupova, Football Manager je obavezan naslov za igranje.
Autor teksta: Filip Kojić
Za potrebe testiranja, igru ustupio ComputerLand.rs